INŻYNIERIA ODWROTNA

Modele CAD | Pomiary 3D | Biblioteka modeli | Dokumentacja techniczna

Skanowanie 3D

Skanujemy dowolny obiekt urządzeniem pomiarowym o dokładności do 0,05 mm. Proces trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut.

Edycja pliku

Następnie edytujemy chmurę punktów, aby otrzymać model w wymaganym formacie. Może to być siatka trójkątów, plik NURBS lub model bryłowy CAD.

Wytwarzanie

Gotowy model może posłużyć do całej gamy zastosowań - druk 3D, frezowanie CNC, mapa odchyłek 3D i wiele innych.


USŁUGI


Skanowanie 3D


Skaner 3D to zaawansowane urządzenie pomiarowe, za pomocą którego tworzymy cyfrowe modele rzeczywistych obiektów z dokładnością do 0,05 mm. Dysponujemy urządzeniami mobilnymi, dlatego możemy zeskanować dowolny obiekt w dowolnym miejscu w Polsce i poza granicami kraju. Skan 3D wierne oddaje nie tylko geometrię przedmiotu, ale i teksturę.

Edycja i naprawa siatki trójkątów


W wyniku pomiaru 3D otrzymujemy chmurę punktów, którą konwertujemy na siatkę trójkątów. Na tym etapie mamy idealnie odwzorowaną geometrię przedmiotu. Jeśli istnieje potrzeba, aby cyfrowy model różnił się od fizycznego obiektu (np. był wyidealizowany, naprawiony) mamy możliwość zaawansowanej edycji siatki trójkątów.

Modele CAD


Na podstawie skanów 3D wykonujemy również modele parametryczne CAD. Są to modele w skali 1:1, w pełni edytowalne, które można dowolnie modyfikować w programach CAD. Na podstawie takich modeli można wykonać dokumentację techniczną, bądź generować ścieżki dla obrabiarek CNC.

Dokumentacja techniczna


Skanujemy, wykonujemy model CAD, a następnie tworzymy dokumentację techniczną. Dzięki temu otrzymujesz nie tylko rysunek 2D, ale też trójwymiarowy model, który w razie potrzeb możesz swobodnie edytować, oraz wykorzystywać do inżynierii odwrotnej – wytwarzanie CNC, FDM i wiele innych.

Druk 3D


Druk 3D do bardzo wyraźny trend w wytwarzaniu i prototypowaniu. Zeskanowane modele eksportujemy m. im w formacie .stl, który obsłuży każda drukarka 3D. Dzięki wysokiej dokładności modeli, otrzymujemy tak dobry wydruk, na ile tylko pozwalają parametry techniczne drukarek. Potrzebujesz wydruku? Napisz do nas, a dobierzemy drukarkę/technologię optymalną do Twoich potrzeb.


Zobacz przykładowy model


Naciśnij przycisk „play” żeby załadować i obejrzeć trójwymiarowy model, który powstał po zeskanowaniu zegara. Model można dowolnie obracać za pomocą myszki, a także przybliżać i oddalać za pomocą rolki. Wciśnij i przytrzymaj rolkę, aby złapać i przesunąć obiekt.

Dzięki ręcznym skanerom można wykonać precyzyjny pomiar elementu o dużych gabarytach oraz bardzo skomplikowanej geometrii.

Zobacz więcej modeli 3D

ZASTOSOWANIA MODELI 3D


Pomiary 3D | Dokumentacja techniczna


Stworzenie dokumentacji technicznej prostego detalu nie sprawia przeciętnemu inżynierowi problemu. Inaczej jest gdy trzeba zrobić dokumentację dla elementu o skomplikowanej geometrii - tym bardziej jeśli zależy nam na dużej dokładności. Zeskanowany model 3D zawiera wszelkie informacje odnośnie wymiarów, powierzchni i objętości. Zmierzenie odległości dowolnych dwóch punktów, pola powierzchni przekroju czy objętości fragmentu modelu to pestka.

pomiary 3d, dokumentacja technicza

Kontrola Jakości | Mapa odchyłek 3D


Wystarczy nałożyć model powstały w wyniku skanowania 3D, na wyidealizowany referencyjny model (który w razie potrzeby możemy zamodelować na podstawie skanu), aby otrzymać trójwymiarową mapę odchyłek. dealne rozwiązanie do kontroli jakości, zwłaszcza w przemyśle odlewniczym.

trójwymiarowa mapa odchyłek na podstawie pomiaru 3d

Bilioteka modeli 3D | BIM | dwg, obj


Projektanci coraz częściej wymagają aby dostarczyć im cyfrową bibliotekę (modele 3D) oferowanych produktów w formatach .dwg, .obj, .3ds. Takie modele, które oprócz geometrii zawierają również informacje o teksturze/materiałach, służą do projektowania oraz wykonywania wizualizacji.

zbudowanie biblioteki modeli 3D

Generowanie kodu na obrabiarki CNC


Skanowanie 3D to bardzo przydatna technologia przy replikacji istniejących obiektów, często niemożliwej na inne sposoby. Zeskanowany model przekształcamy na plik powierzchniowy NURBS, lub bryłowy CAD, które można zaimportować do oprogramowania konkretnej obrabiarki CNC.

skanowanie elementów w celu obróbki CNC

Druk 3D


Drukowanie 3D to dynamicznie się rozwijająca technologia, która ma coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro można drukować nawet bardzo skomplikowane obiekty z materiałów o dowolnych właściwościach – polimery, materiały drewnopodobne, metale (również tytan i złoto).

druk 3d zeskanowanych modeli

Wizualizacje


Korzystamy ze skanerów o źrodle światła strukturalnego. Oznacza to, że oprócz geometrii skanowanego przedmiotu, zbierane są dane na temat tekstury - wirtualny model oprócz kształtu, ma również ten sam kolor/wzór co przedmiot rzeczywisty. Modele można otworzyć i edytować w programach do wizualizacji. Wizualizacje pozwalają zaprezentować produkt w sposób atrakcyjny, wyidealizowany oraz w dowolnych wariantach kolorystycznych/materiałowych.

tworzymy modele .obj do wizualizacji

Prezentacja Produktów w internecie


Trójwymiarowy model oferowanego produktu to nie tylko atrakcyjna forma prezentacji. Klient, który może obejrzeć produkt z każdej strony znacznie chętniej dokona decyzji o zakupie przez internet.p>

Innowacyjna prezentacja - aplikacje AR i VR


Technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozwalają wyróżnić się i zrobić wrażenie na odbiorcy. Pokaż klientowi, że idziesz z duchem czasu zapraszając go na wirtualną podróż po pokładzie oferowanego jachtu lub spraw aby zobaczył na telefonie produkt który oferujesz w skali 1:1.

prezentuj modele produktów w wirtualnej rzeczywistości - VR i na aplikacji AR

Zaufali Nam


napisz do nas